Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům pana Paťhy

Autor: Architektura s.r.o. | David Kraus
Adresa: Želivská, Říčany, Česká republika | mapa
Realizace: 2000

Pozemek
Pozemek je orientován ve směru jihovýchod - severozápad, bohužel s možností vstupu pouze z jihozápadní strany. Parcela má rozlohu 580 m2, s domem o zastavěné ploše 120 m2 je tedy poměrně intenzivně využita. Dům je navržen jako rodinný, v první fázi přízemní s prázdným prostorem krovu, do budoucna klient předpokládá využití podkroví pro obývání - ložnice, koupelna, WC. V důsledku rozsáhlých stavebních prací na okolních komunikacích a sítích došlo k výraznému sednutí podloží, dodatečně se projektovaly základy, které by vyrovnaly výškový rozdíl ( až 2,3 m oproti 0,6 původně ). Ty bohužel značně prodražily stavbu.

Koncepce
Dům je přizpůsoben parcele. Ze severní strany je veden vstup i vjezd, jižní strana je ponechána zahradě a hlavním obývacím místnostem. Dům je natočen a tvoří tak otevřený dvůr, úhly natočení dvou krajních křídel jsou úhly sevřené čarami parcely tak, aby křídlo bylo vždy rovnoběžné s hranicí. Severní strana je tak "pracovní", obslužná, jižní pak "rekreační" a obytná. K ulicím je objekt natočen vždy svými štíty, což zalomením štítové zdi zmenšuje dojem z jeho velikosti z pohledu uličního chodce, snižuje jej a také vytváří intimitu pro dům samotný, neboť jeho okna jsou orientována do parcely. Tak jak přicházíme či přijíždíme k domu, roste jeho velikost a graduje význam jeho vnitřních prostor, střecha se zvedá k poslední místnosti - obývacímu pokoji, který je s halou hlavní obývací částí. Štítové zdi ponechávám bez oken, aby tvořily jakousi pohledovou ochranu před oběma komunikacemi, okna jsou situována do bočních zdí.
Vnitřní dispozice je tvořena principem střední haly a dvou k ní přilehlých křídel, každé s jinou funkcí - obývací pokoj, krb, veranda - denní společné prostory, ložnice, koupelny, šatna, chodba - noční individuální prostory. Nad vstupem do domu střecha pokračuje ve svém sklonu z obou krajních křídel a v místě styku vytváří přirozenou ochranu.
Jde o 'nečistou formu', vyplývající z pozemku, vnitřku, slunce a financí.

Konstrukce
Dům je dřevostavba. Jde o dřevěné sendvičové stěny tl. 225 které jsou tvořeny nosnou kostrou (OSB desky, fošny, hranoly), výplní (tepelná izolace, parotěsná zábrana), a speciálními prvky (vedení...). Vrchní stavba je provedena na betonových pasech a základové desce, do které jsou kotveny nosné stěny. Stropy jsou dřevěné - fošnové, krov také.

Materiály
Základním konstrukčním materiálem domu je dřevo pro jeho estetické a technické kvality, stejně jako pro výhodu suché výstavby, snadné montá- že a předpoklad dobrého detailu stavby. Podlahy jsou laminátové, v obývacím pokoji dřevěná. Vnitřek je ze sádrokartonu. Vnější obvodové stěny jsou obloženy americkou borovicí, která byla lodí dopravena v surové podobě a v Čechách impregnována. Okna jsou plastová - Moderne Bauelemente, střešní krytina je kanadský šindel. Vnitřní dveře jsou plné dřevěné, vchodové dveře jsou plastové. Veranda je dřevěná fošnová v přírodní barvě, klempířské detaily jsou hliníkové, systém Atlas International.
Základními principy projektu jsou jednoduchost, prostota a využívání přírodních barev a struktur použitých materiálů.

Dodatek architekta k současnému stavu:

  • stavba není realizována v plné verzi
  • z finančních důvodů se dům zkrátil, byly vyřazeny některé exteriérové i interierové principy a použity jiné materiály s ohledem na rozpočet
  • dům odstartoval spor mezi stavebním úřadem města Říčany, a klientem, týkající se realizovaného konceptu a architektonického řešení a znovu nastolil otázku kompetence stavebních úřadů a jejich profesionální spolupráce s architekty
  • hrubé konstrukce byly provedeny během 1 týdne, stavba potvrdila výhodu dřevostavby z hlediska rychlosti realizace
  • náklady na topení jsou extrémně nízké, teplý vzduch přirozeně proudí do ostatních prostor dispozice, prozatím nelze stanovit přesné finanční vyčíslení tohoto faktu.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.07.09
Návštěvnost: 60354 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.