Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Ústí

Autor: Jan Jehlík Architektonická Kancelář
Adresa: Hanzlíčkova, Ústí nad Labem, Česká republika
Realizace: 1999-2000

Rodinný dům pro dvoučlennou rodinu se psem, se samostatným bytem pro babičku a pracovnou. Obytná čtvrť s různorodou architekturou, pozemek v zářezu jižního svahu. Umístění domu k zadní hraně 10 arového pozemku, vytvoření prostoru pro zahradu.

Dům je tvořen prostorovou skladbou několika "objektů":

  • opěrná zeď z betonových bloků tvoří "záda" domu a vymezuje prostor terasy na západní straně a hospodářský prostor na straně východní
  • přízemní zděný objekt obsahuje hlavní obytné prostory, garáž a technické zázemí
  • dvoupodlažní dřevěný objekt (přístupný i samostatně z ulice) obsahuje byt babičky a v "podkroví" pracovnu užívanou také jako pokoj pro hosta; všechna obytná podlaží mají vlastní terasu
  • skladba domu je završena skleněným objektem - světlíkem nad schodišťovou halou. Schodišťový prostor propojuje vertikálně všechny "objekty" a svým eliptickým půdorysem orientuje pohyb v domě a současně jej dynamizuje.

Obytné přízemí je v principu jedním prostorem, tvořeným kuchyňským koutem, jídelní a odpočinkovou částí, ložnice je oddělená pouze dřevěnými skříňovými příčkami a terasa navazuje skrze "francouzská okna". Podobně je tomu i u dalších podlaží. Vnější prostor je tak vtahován do domu a naopak - dům je propojen se svým okolím a získává tak větší rozměr, než ve skutečnosti má. Zvláštními prostory jsou dvě místnosti zakopané do svahu na severní straně domu, jakoby protrhávaly opěrnou zeď - spíž, sauna a kotelna.
Zahrada začíná již u samé konstrukce domu: terasy prvního patra jsou ozeleněny a severní zeď je porostlá popínavou zelení. Zadní část parcely je osázena okrasnými keři a lemována stávajícími vzrostlými javory. Spodní rovinatá část parcely je dělena přístupovou cestou na části západní - modelovanou pobytovou zahradu se stříhaným trávníkem a jedním výrazným solitérem a východní - hospodářskou a okrasnou "visutou" zahradu, jejíž součástí jsou stávající javory a nově vysázené okrasné keře. Přístupová cesta k domu je lemovaná šlechtěnými jabloněmi.

Dům je založený na betonových pasech. Opěrná stěna je vyzděná z betonových bloků, její režná struktura je přiznaná zvně i uvnitř. Přízemní objekt je zděný z keramických cihel Porotherm a omítnutý. Strop přízemí je železobetonový. Celý horní objekt je dřevěný, je postavený na principu Plattform frame. Nosná konstrukce stěn je tvořena sloupky z fošen zaklopených zvně OSB deskami, na které je přibyt nosný rošt obvodového pláště. Na rošt je připevněna síť proti hmyzu a přišroubován prkenný plášť z tlakově impregnovaného smrku. Nosná konstrukce stropů je tvořena fošnami s přibytou OSB deskou. Nosnou konstrukci střechy tvoří fošny pobité OSB deskou. Následuje pojistná izolace a rošt z latí, na který je připevněna druhá OSB deska. Na tuto desku je položena PVC krytina. Vnitřní eliptické schodiště je dřevěné z lepených lamel. Vnitřní povrchy jsou tvořeny omítkami, textilní tapetou a sklolaminátovou tapetou. Podlahu přízemí tvoří linoleum, v patrech jsou OSB podlahy Pezeafloor. Okna jsou dřevěná (Meranti) z Europrofilů, dveře atypické v tesařských zárubních. Klempířské prvky jsou titanzinové.
Literatura
340 Kč

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.07.06
Návštěvnost: 66699 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
schody slavo novotný 08.08.06 13:43
To je něco... Tom Jung 08.08.06 15:46
sousedy si nevyberete... Pietro 08.08.06 17:38
pravopis??? Evka 27.04.07 10:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.