Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přestavba rodinného domu v Seattle

Autor: Dagmar Glosová
Adresa: 1723 South Lander Street, Seattle, USA | mapa
Investor: Scott Hotchkiss, Klára Glosová
Náklady: 180 000 USD Projekt: 2006-07
Realizace: 07-10.2007 Užitná plocha: 140 m²
Zastavěná plocha: 70 m²

Příběh dřevěného domu
Domek stojí na rohu South Lander Street a 18th Avenue South ve městě Seattle v americkém státě Washington již od roku 1913. Protože tato oblast západního pobřeží USA leží na  tektonickém zlomu zemské kůry, přečkal už četná zemětřesení a vystřídal zřejmě mnohé majitele. Ti poslední byli původem z Číny, kdo domek stavěl, se už nikdy nedozvíme.
Když se do domu  nastěhovala moje dcera s manželem, dovolila jim tradiční dřevěná konstrukce „Two by Four“ upravit si dům k obrazu svému. Překvapivě není velkým problémem v dřevěné konstrukci vybourat, či lépe vyřezat, nějakou zeď nebo její část.
Dům, kde na půdorysu přibližně 9,3 x 7,5 m  byla kromě vstupní haly jedna obytná místnost, malá kuchyň a tzv. toyroom, s jedním pokojem – ložnicí v podkroví, byl ideálním bydlením pro dva mladé lidi, když přibyli do rodiny dva kluci, byl už malý.
Po zjištění, že v okolí, kde chtěli zůstat, není k dispozici žádný dům, do kterého by se s radostí mohla rodina přestěhovat, nastala etapa volné tvorby. Moji představu, jak by dům mohl vypadat brzy srovnali američtí úředníci. Podle tamních předpisů je omezena výška domu velikostí pozemku a ten je vskutku malý. Dům tedy nešel nadstavit o celé podlaží.. Přizvaný právník našel řešení: platné předpisy totiž říkají, že půdní nadezdívka v podkroví může dosáhnout až pěti stop (1,5 m) a splníme-li tuto podmínku, může se nadstavba považovat za rekonstrukci. Je však nutno dodržet stávající sklon střechy a  samozřejmě zachovat  stávající vzhled domu.
Nerada jsem se vzdávala svých původních představ, ale při respektování podmínek stavebního úřadu a  po zdlouhavém řízení jsem s návrhem byla docela spokojená, ba jsem teď ochotna přiznat, že s tou výškou měli úředníci pravdu.
V podkroví přibyly tři pokoje - ložnice a dva dětské pokoje s komfortní koupelnou. Výška otevřeného podkrovního prostoru, který k mému překvapení nemusel být omezen ani hambálky,  umožnila v dětských pokojích navrhnout nejen mnohostranně využitelnou galerii, ale také lezeckou stěnu , kluky zvláště  vítanou.
Konstrukce je tedy tradičním dřevěným fošnovým systémem, s izolační výplni mezi  trámky , obložená ve vnitřním líci sádrokartonem a v exteriéru obitá nejprve deskami OSB potom dřevocementovými panely připevněnými na samostatné konstrukci. Střecha je z plechových žebrových pásů.
A vzhled domu?  Měl být původně červený. Z toho úmyslu však zůstal  pouze  jeden červený panel nad velkým oknem- skvrna, kterou tam nečekaně nakomponovala dcera-malířka. V architektonickém výrazu se uplatňuje také rozvržení a mimořádná subtilnost hliníkových oken.
Domek je již obydlen ke spokojenosti celé rodiny.

A moje zkušenosti s projektováním v Americe?
Především je třeba porozumět, pro mě příšerné, měrné soustavě. Nestačí jen naučit se převody jednotek a spolehnout na počítač. Náročné je udělat si pod mírou uvedenou v palcích vůbec nějakou představu.
Nezbytné je zvládnout tradiční konstrukční soustavu dřevostaveb a příjemné je zjištění, že každý z tesařů to zvládá tak samozřejmě, že není nutno dokládat k vlastnímu dřevěnému skeletu příliš detailů.
Je zapotřebí naučit se způsobu zakreslování a kótování, půdorysné rozměry se např. uvádějí ve stopách, palcích a jejich zlomcích, velikosti oken a dveří pak jen v palcích.
Samozřejmě, že v mnohém odlišné a velmi svazující jsou jejich předpisy, které musí být dodrženy a jsou velmi přísně kontrolovány.
Jde především o bezpečnost provozu domu a pohybu v něm, požární  bezpečnost (v prostředí plném dřevěných domů je nezbytné, aby z každé místnosti byl unik do volného prostoru předepsané minimální plochy – např. oknem ven otevíravým i v podkroví)  a zabezpečení  stavby proti účinkům zemětřesení.
Překvapivé pro mě bylo, že pro řízení na „stavebním úřadě“ není důležité, kdo je autorem projektu. Může to být třeba pekař. O to pečlivěji je dokumentace zkoumána, stavebníci jsou zváni ke konzultacím, kam se musí předem objednat jako k zubaři. Inspektoři také hlídají dodržování předpisů v průběhu stavby.
Zdlouhavé projednávání bylo důvodem velkého zdržení předpokládaného zahájení stavby.
Projektovou dokumentaci jsem s pomocí studenta Adama Guzdeka, statika Jima a pod kontrolou dcery Kláry připravila k projednání v polovině roku 2006, s realizací se začalo v červenci  2007 a k nastěhování byl dům připraven v listopadu stejného roku. Stavba, včetně nových instalací a topení, tedy proběhla velmi rychle.
Náklady na rekonstrukci domku o zastavěné ploše přibližně 70 m² nabízející byt s dvojnásobnou užitkovou plochou činily $180 tisíc dolaru.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 16.02.08
Návštěvnost: 83926 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Škoda toho půvabného domku... šakal 16.02.08 14:35
hmm Matej Farkas 16.02.08 21:41
I've been in this home, and it's lovely Mari 04.09.08 23:27
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.