Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Vlna

Autor: Tony Owen NDM
Adresa: 64 Brighton Boulevard, Bondi, Sydney, Austrálie | mapa
Realizace: 2005-06

Dům se nachází na bulváru Brighton, tedy jedné z ulic za pláží. Zadání pro tento projekt znělo jednoduše: Zachytit ducha čtvrti Bondi ve stavbě, jež bude současně plážovým domem i stylovým městským obydlím odpovídajícím stále náročnějšímu společenskému životu Bondi Beach. Majitel je dodavatelem skla pro stavebnictví. Jeho přáním bylo své zboží na domě předvést - a tak je zde sklo použité ve velkém rozsahu (v exteriéru i interiéru).
Inspirace k projektu vycházejí především z kulturního života okolních ulic a samozřejmě z pláže samotné. Záměrem je umožnit, aby se obyvatelé a návštěvníci cítili jako v butiku či kavárně spíše než v domě. Prohnutí střechy odkazuje k měkkým liniím surfařských prken, stejně jako k ohybu vlny.
Linie vlny představuje sjednocující motiv, který probíhá celým domem: Na jihu vytváří vstupní křídlo nad garáží a zvedá se, aby otevřel obytný prostor na severu do větší výšky. Mezi oběma konci se strop uprostřed, v místě hlavního schodiště, kde se nižší a vyšší úroveň střetávají, nad hlavami ohýbá.
Vlna se znovu objevuje v kuchyni - a to ve formě jednorázově odlitého jednostranného ostrovního stolu z betonu (pracovní desky). Tento stůl tvoří ústřední prvek obytného prostoru; je jediným jednostranně zapuštěným stolem s tupým úhlem a se zaobleným tvarem.
Nižší podlaží stavby je omítnuto a vytváří solidní dojem, zatímco vrchní patro kryté průhledným sklem odráží vodu. Tony Owen říká, že v tomto domě jde především o zážitek z prostoru. Člověk by ho měl cítit a dotýkat se jej. Konkrétně v tomto domě zahrnuje zmíněný zážitek klouzání - jeden prostor sklouzává do dalšího. Tyto přechody jsou zdůrazněny užitými materiály. Různé materiály označují odlišné úrovně či vrstvy, stejně jako v přírodě. Zřetelné to je především v obývacím prostoru, kde různé vrstvy zaoblení kloužou jedna přes druhou, a zdůrazňují tak rozdíl mezi "vnitřním" a "vnějším".
Myšlenka je dále podpořena prací se světlem. V nižším podlaží jsou okna umístěna značně vysoko, aby umožnila pohled na nebe. Čistota světla kontrastuje s pevností zdí. Ve vyšším podlaží je světlo více rozptýlené: průhledné či kovové stěny tady vytvářejí membrány - světlo buď pohlcují nebo odrážejí, stejně jako oceán.
V domě je silně přítomný také prvek luxusu. Hlavní ložnice má k občerstvení dřez i lednici a otevřenou koupelnu s volně stojící vanou; sprcha a toaleta jsou skryty za zasunovací skleněnou stěnou. Dole, skrytá pohledům z ulice, je k dispozici venkovní sprcha pro umytí po návratu z pláže. (Navzdory tomu byla většina vybavení kuchyně, koupelny, osvětlení atd. dovezena kvůli snížení nákladů z Číny.)
Zvážíme-li poměrně složitou sochařskou povahu stavby, oceníme skutečnost, že byl projekt silně podporován městským úřadem. Je to dáno z části tím, že Brighton Boulevard je značně eklektická ulice. V důsledku toho bylo téměř nemožné najít nějakou společnou obecnou charakteristiku, k níž by se měl dům přimknout. Nicméně forma stavby s vyčnívající branou pro auta a zarovnání do řady odrážejí okolní zástavbu. Hmota objemu vráží hlavní vlnou směrem do ulice a vystavuje se kolemjdoucím, stejně jako to dělají venkovní kavárny. Průhledná stěna však přesto zajišťuje jistý pocit soukromí.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 19.01.08
Návštěvnost: 62318 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
snímek David 14.02.08 08:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.