Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Strážky

Autor: Jan Jehlík Architektonická Kancelář
Adresa: Strážky, Česká republika
Realizace: 2005 Užitná plocha: 233 m²
Plocha pozemku: 1477 m² Obestavěný prostor: 910 m³

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ

Pozemek široký 27 m a dlouhý cca 53 m je orientován ve směru JZ – SV s převýšením téměř 9 m. (klesání jihozápadním směrem). Sousední pozemky jsou stejně orientované i užívané.
Rodinný dům je vzdálen cca 13 m od příjezdové komunikace (garáž + odstavné stání) a 3,5 m od severní hrany pozemku a je orientován ve shodě s pozemkem kolmo na cestu. Dům lemuje a pozemkem v celé jeho délce prochází pěší cesta spojující vstup na pozemek u příjezdové komunikace v dolní části pozemku a „sad“ v jeho horní části.
Pro parkování osobních automobilů je vymezen prostor v garáži a před garáží.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Návrh rodinného domu respektuje jak krajinný ráz a reliéf, tak charakter místní zástavby. Ta je tvořena původními venkovskými staveními a v těsném sousedství rodinnými domy současné běžné stavební produkce. Navržený rodinný dům vychází více z původního charakteru zástavby – má jednoduchý protáhlý obdélníkový tvar (poměr stran 1:2) a sedlovou střechu s hřebenem ve směru půdorysu (po spádnici). Je navržen jako solidní venkovská stavba s klasickými řemeslnými detaily a materiály – zdivo je cihelné masivní, okna i dveře jsou dřevěné, klempířské a zámečnické prvky jsou ve svém přirozeném vzhledu, omítky stejně jako nátěry jsou vápenné. Charakteristickými prvky dávajícími domu jeho měřítko jsou zvýrazněné štíty provázané s římsou a také kompozice okenních otvorů a vystupujících markýz, které odrážejí jak požadavky provozu domu, tak jeho proporční vztahy. Barevnost domu potvrzuje všechny tyto atributy – plochy bočních stěn budou natřeny sytou vápennou oranžovo okrovou barvou, štíty a vystupující prvky budou o odstín světlejší, okenní rámy budou tmavě šedé (tak, aby byly opticky zvýrazněny zděné okenní otvory) a střecha bude v přirozené šedé barvě předzvětralého titanzinku. Dispozice je traktována v logice osazení do terénu, orientace ke světovým stranám a individuálním potřebám investora. Vzhledem k svažitosti pozemku je dům po vertikále členěn tak, že v přízemí jsou umístěny vstupy (hlavní a hospodářský) a obslužné provozy a  v patře je vlastní obytný prostor. Obývací pokoj s jídelnou a přímou vazbou na terasu a zahradu je orientován na východ a na jih, ložnice dětí jsou orientovány na jih a jihozápad a ložnice rodičů, koupelna a spíž jsou orientovány na severozápad a sever. V tomto směru je navíc dům stíněn vzrostlými stromy a současně lesem chráněn od větru.

ÚDAJE O PROVOZU

Jedná se o čistě obytný rodinný dům pro 5 obyvatel a pomocnou sílu v domácnosti (au-pair). V 1. nadzemním podlaží je obytná místnost pro au-pair včetně sociálního zařízení, kotelna, sklad a komora, ve 2. nadzemním podlaží je pak ložnicová část, a obytný prostor s jídelnou a kuchyní.Projekt
Fotografie
Vavřinec Menšl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 01.11.16
Návštěvnost: 61635 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
au-pair A.J.K. 03.11.07 00:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.