Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mistrovské domy

Autor: Walter Gropius
Adresa: Ebertallee 63-71, Desava, Německo | mapa
Web: www.meisterhaeuser.de
Realizace: 1925-26

Součástí komplexu Bauhausu jsou i dvojdomy učitelů. Ty jsou dnes pečlivě zrekonstruovány a slouží jako studijní centra nebo sídla designérských institucí. Příjemný borovicový lesík prorostl až k domům a v očích některých českých učitelů architektury se při myšlence obdobně komfortního obydlí určeného pro současné pedagogy zaleskne v oku slza.
Mistrovské domy zahrnovaly jeden izolovaný rodinný dům pro Gropia a tři dvojdomy pro rodiny Kleea a Kandinského, Mucheho a Schlemmera a Moholy-Nagye s Feiningerem. Gropius použil jeden půdorys pro všechny tři dvojdomy, jeho dům měl vlastní půdorys. V přízemí dvojdomů se nacházel obývací pokoj, menší jídelna a dobře vybavená kuchyně s vestavěnou kredencí a spíží.
Největším luxusem dvojdomů byl prostorný ateliér v prvním patře. Všechny domy byly opatřeny verandou a balkony.
V Gropiově domě se nejdůležitější místnosti nacházely v přízemí. Obývací pokoj sloužící zároveň jako pracovna se mohl po otevření dveří do sousední jídelny proměnit v jeden velký prostor. Půdorysná řešení byla však označována za konvenční.
Exteriér ztvárnil Gropius jako průniky kubických těles. Opět Gropiova vyváženost horizontálních a vertikálních sil v duchu De Stijl nově definující tradiční architekturu. 
Za pozornost stojí interiéry s restaurovanými barevnými nátěry. Vznikaly ve spolupráci s ateliérem nástěnné malby. Nejvýraznější barevnost mají (kupodivu) domy malířů Kleea, Kandinského a Feiningera.  
Domy byly postaveny z tzv. Jurko-tvárnic - bloků ze strusky, písku a cementu. Stropní desky byly ze železobetonových prefa panelů a jejich přesahy sloužily jako balkony. Ploché střechy byly opatřeny hydroizolací z litého asfaltu. Po uzavření Bauhausu roku 1932 byly domy prodány a následně přestavěny k nepoznání. Dvojdomy byly na konci 90. let 20. století restaurovány do původní podoby, dům Gropiův byl spolu s polovinou sousedního dvojdomu za války zničen.
V současnosti se uvažuje o znovupostavení Gropiova domu podle původní dokumentace. Objekty jsou zapsány na seznamu kulturních památek UNESCO.
Zdroj: Jan Pustějovský
Vložil: Petr Šmídek, 20.10.09
Návštěvnost: 50965 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.