Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům pod Ještědem

Autor: Jana Medlíková
Adresa: Horní Hanychov, Liberec, Česká republika
Realizace: 2005-2006 Užitná plocha: 165 m²
Obestavěný prostor: 810 m³

Požadavky investora

Dům pro čtyřčlenou rodinu, maximální využití pozemku jako obytné zahrady, slunná orientace obytné zahrady, soukromí, výhled na Liberec a Jizerské hory, parkování mimo dům, střídmý a netradiční vzhled domu, slunná orientace obytných místností, otevřená vnitřní dispozice, kombinace klasických stavebních materiálů s netradičními materiály v interiéru, nízká energetická náročnost, využití alternativních zdrojů energie.

Situace

Pozemek s novostavbou rodinného domu se nachází na východním svahu Ještědského hřebene v okrajové části Liberce s poměrně roztroušenou a nesourodou zástavbou.
Dům je situován v severozápadní části mírně svažitého pozemku. Umístění v horním rohu pozemku umožňuje využít velkou část pozemku jako slunné obytné zahrady, získat dostatečný odstup od sousedních pozemků a od příjezdu z jihu, vytvořit intimní prostředí a neztratit výhled z domu na Liberec.
Dopravní napojení pozemku a domu je příjezdovou komunikací z jihu. Parkování je řešeno záměrně odděleně od rodinného domu hned za vjezdem na pozemek investora. Zde je zpevněná plocha  pro tři nekrytá parkovací stání a objekt pro zahradní techniku. Do budoucna se počítá s dostavbou dvou krytých stání navazujících na zahradní domek. Od parkovacích stání vede podél jižní a západní hranice pozemku k rodinnému domu meandrující pěší komunikace.

Dispozice

Vstup do domu je z jižní strany podél naváděcí betonové zídky u západní hranice pozemku.
V přízemí domu se nacházejí vstupní prostory a denní část domu. Vstupní prostory tj. vstupní zádveří a šatna jsou orientované na západ, schodišťová hala se nachází v centru dispozice, technická místnost a koupelna jsou orientovány na sever.  Obytný prostor - kuchyň, jídelna, obývací pokoj, herna je  orientován na jih a východ. Tento prostor lze propojit nebo oddělit prosklenými posuvnými příčkami se schodišťovou halou a získat ještě větší otevřený prostor, v jehož středu je umístěn dominující krb se schodištěm. Na obytný prostor navazují dvě obytné terasy, východní s výstupem z obývacího pokoje a jižní s výstupem z herny.
Noční část v patře tvoří stejná centrální schodišťová hala, ložnice rodičů se šatnou, pracovna event. pokoj pro hosta, koupelna, wc a poměrně velký jižní pokoj pro děti, který bude možno dle potřeb dětí rozdělit na společnou ložnicovou a obývací část nebo dva menší pokoje s vlastními vstupy,

Výraz domu

Tvar domu blížícího se krychli je dán energetickou koncepcí domu a požadavky majitelů na jednoduchý střídmý výraz domu. Dům je elementární dvoupatrovou hmotou na půdorysu čtverce, která je prořezána výraznými prosklenými stěnami v přízemí a pásovým oknem v patře. Na východ a na jih z domu vyrůstají betonové zídky vymezující prostor obytné zahrady. Střídmé je také materiálové řešení - dům je obložen hloubkově mořenými dřevěnými obklady kladenými vertikálně v kombinaci s betonovou stěrkou na neexponované západní a severní fasádě a s pohledovým betonem na zmíněných betonových zídkách. Okna, dveře a prosklené stěny jsou s hliníkovými rámy. Zastínění je řešeno venkovními horizontálními žaluziemi.
Ve stejném tvarosloví jako dům je také postaven domek pro zahradní techniku, tj. jednoduchý tvar krychle s dřevěným obložením.

Konstrukce

Základové poměry v místě stavby byly poměrně složité. Příčinou byl výskyt šedých jílů a v jejich důsledku nedostatečně únosná základová spára. Dům je založen na základových pasech z prostého betonu na hutněných štěrkopískových polštářích s odvodněním základové spáry.
Konstrukční systém domu je stěnový - nosné obvodové zdivo je z porothermových cihel, vnitřní nosné stěny z pohledového železobetonu, příčky opět z Porothermu.
Zdivo je úrovni v 1.NP ztuženo obousměrně pnutou železobetonovou stropní deskou a ve 2.NP věncem z betonu. V 1.NP je železobetonová deska vykonzolována nad hlavní vstup, tepelný most na vykonzolované části je přerušen pomocí Izo-nosníků. V místech nad prosklenými stěnami je deska navýšena železobetonovými překlady.
Strop nad 2.NP je zároveň střechou tvořenou dřevěnými nosníky pokládanými ve sklonu  a kotvenými ze stran do věnce. Nad střední nosnou zdí a nad přerušenými částmi této zdi jsou dřevěné nosníky uloženy na ocelové vaznice ze dvou svařovaných UPN profilů. Mezi nosníky je střešní konstrukce zateplena deskami z minerálních vláken. Plochá střecha je odvětraná dvouplášťová, střešní krytina na celoplošném bednění je z asfaltových SBS modifikovaných pásů s břidličným posypem. Oplechování okapů, říms a lemování střechy je z poplastovaného plechu.
Část vnitřního schodiště z 1.NP do 2.NP je tvořena dřevěnými stupnicemi s plechovou postranní schodnicí, část z monolitického železobetonu s nabetonovanými stupni. 
Obvodové zdivo je sendvičové s kontaktním zateplovacím systémem s minerální izolací  a vnějším fasádním obkladem ze svislých prken, nebo venkovní cementovou stěrkou.
Vnitřní omítky na cihelném zdivu jsou hlazené sádrové. V koupelnách, na WC a za kuchyňskou linkou jsou provedeny betonové stěrky. Nášlapnými vrstvami podlah jsou plovoucí podlahy se dřevěnou dýhou, betonové stěrky a koberce.

Technická zařízení

Pro odkanalizování objektu slouží ČOV se vsakováním, pro ohřev TUV elektrický  ohřívač umístěný v technické místnost. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo systému země – voda, v přechodném období a pro dotápění je používán centrální krb. Ústřední vytápění je provozováno jako teplovodní otopná soustava s nuceným oběhem. V koupelnách a kuchyni je realizováno podlahové vytápění.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 05.11.07
Návštěvnost: 83945 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pozemek A.J.K. 05.11.07 00:56
pozemek 2 JS 08.11.07 09:53
Ideální střecha pod Ještěd dle JS? Balda 15.11.07 12:41
ideální střecha radek 15.11.07 17:19
plochá střecha digy 15.11.07 18:19
na jiné místo... Tomáš Vostatek 01.12.07 10:54
střecha pek 09.01.08 15:39
rozporuplne hetzer 11.03.08 21:47
Pro T. Vostatka berca.tom 05.01.09 23:00
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.