Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
„aatriový“ dům

Autor: KWK PROMES | Robert Konieczny
Spoluautor: Marlena Wolnik, Lukasz Prażuch
Adresa: Sobótki, Bierkowice, Opolí, Polsko | mapa
Projekt: 2002-03 Realizace: 2003-06
Užitná plocha: 660 m² Plocha pozemku: 10057 m²
Obestavěný prostor: 2055 m³

Lokace - Dům se nachází v Polsku, blízko města Opole. Většina okolního osídlení, které má nízkou hustotu, je tvořena "domy - kostkami", stavbami typickými pro sedmdesátá léta minulého století.

Koncept - Hektarový pozemek poblíž lesa, na němž je budova navržena, má pouze jedno slabé místo: přístup z jihozápadu. Zjevný konflikt vzniká mezi příjezdovou cestou a zahradou. Vyvstala proto myšlenka zapustit příjezdovou cestu do hloubky, aby se tak od zahrady oddělila. Toto dalo vzejít další myšlence - o příjezdové cestě vedoucí pod budovou dovnitř na úroveň přízemí. Idea se mohla realizovat díky vytvoření vnitřního atria, jímž cesta prochází.

Nový typ domu - Jako výsledek se dům s terasami bez omezení otevírá do všech stran a jediným způsobem, jak se dostat na zahradu, je skrze atrium a dům. Toto řešení dalo na druhou stranu vzejít novému prostorovému modelu vily, který je obrácenou variantou atriové stavby. "Aatriový" dům se uzavírá dovnitř a otevírá do okolí.

Konstrukce a materiály - Průjezd je umístěn v nejvyšším místě pozemku svažujícím se k východu. Deset metrů široká příjezdová cesta kopírující sklon svahu byla dodatečně zahloubena pod úrověň přízemí, zatímco zahrada byla částečně nad tuto úrověň vyvýšena. Ve výsledku je zahrada od cesty a okolí oddělena 2,5 m vysokou podpůrnou zdí. Dům byl umístěn na úroveň zahrady. Kvůli okolním stavbám, typickým polským "domům - kostkám" postaveným v sedmdesátých letech, vychází struktura vily z různých transformací krychle.
Všechny zdi, podlahy a stropy, stejně jako vnitřní atrium a terasy jsou výsledkem narovnání a skládání povrchů krychle. Tento princip nejenže určil strukturu domu, ale definoval také exteriér a interiér, včetně užití materiálů.
Budova je želozobetonový monolit a beton současně představuje konečnou úpravu povrchů transformované krychle; všechny ostatní prvky jsou z tmavého ebenového dřeva. Příjezdová cesta a podpůrné zdi jsou z těžených žulových kostek a kvádrů - materiálu charakteristického pro zdejší okolí.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 23.08.11
Návštěvnost: 83535 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
okno sem okno tam stepantomas 04.06.08 11:48
Moc zajímavé pojetí Bronislava Zelinová 02.10.08 09:51
WOW Klarita 26.11.09 14:30
ty jo mona 26.11.09 16:32
prodany 06.10.10 13:59
to anonym Daniel John 06.10.10 14:58
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.