Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Pod Děvínem

Autor: 4A architekti | Jan Schindler, Ludvík Seko
Adresa: Dívčí Hrady, Praha, Česká republika
Realizace: 2005 Užitná plocha: 380 m²

Pozemek ve tvaru úzkého pásu je situován uprostřed vilové zástavby na prudkém, jižním svahu. Pro co největší využití stísněného prostoru kopíruje dům lichoběžníkový tvar pozemku. K jihu se otevírá velkoryse prosklenou fasádou s lamelovým slunolamem, který je možné úplně uzavřít nebo naopak nechat celou stěnu průhlednou a dát nahlédnout do vnitřního království. Z ulice je čitelná fasáda s úzkým oknem z kuchyně, prosklený vstupní prostor a garáž. Severní a východní fasáda jsou přisazeny k hranici pozemku. Z jihu a západu je ponechána nezbytná vzdálenost k sousednímu domu a ke spodní hranici.
Formu tvoří tři základní hmoty. Dům - nepravidelný kvádr, vytváří dominantu. Menší hmota garáže orientovaná do ulice a vyčnívající patro ložnic s pochozí střechou - terasou, narušující kompaktnost jižní fasády. Přesto, že je v menším bloku umístěna garáž, z venku je to masivní hmota; "květináč" se zahrádkou s rákosím a bambusem; která odděluje ulici a dům. Schody ke vstupu, který je 1,62 m nad úrovní ulice, jsou součástí "květináče". Fasáda ze světle šedé neutrální omítky dává vile jednoduchou a silnou formu. Čistý koncept dodržuje i dlouhá linka schodiště z mikropororoštu, která má začátek u vstupu do domu, obepíná severní a západní fasádu až ke spodní hraně pozemku.
Zahradu rozdělují opěrné zídky na několik teras. Na poslední z nich je vysazen strom, strmé zahradě dominující.
I přesto, že vila musí bojovat s těžkým terénem, neděje se tu žádný brutální zásah, naopak stavba se situaci podřizuje. Tak se vnitřní úrovně stávají terasami s krásným výhledem. Na první pohled jednoduchý dům v sobě ukrývá rozmanitý prostor. Přáním investora byly dva samostatně fungující byty: větší pro rodinu s dětmi a menší pro jednoho až dva lidi. Struktura dispozic a celého vnitřního uspořádání je definována dvěmi vysokými nosnými stěnami a páteří - schodištěm, jenž spojuje obě bytové jednotky. Jeho prodloužené podesty vytvářejí patra, úrovně domu. Proto může být celý vnitřní interiér otevřený. Byt pro rodinu zasahuje šest z osmi úrovní.
Jídelna, kuchyň, obývací pokoj vytvářejí jeden prostor, oddělený různými výškami. Je možné k tomuto prostoru přidat i venkovní terasu, a to díky otvíravé, jižní fasádě. Ale existuje tu i nezbytné soukromí, patro ložnic - "kajut". Poslední úroveň bytu patří bazénu a sauně.
Druhý byt je situován do spodní části domu. Má samostatný vchod z roštového schodiště. Dal by se rozdělit do tří vzájemně se prolínajících prostorů. Galerie, obytné úrovně s kuchyní a terasou. I u tohoto bytu tvoří terasa neodmyslitelnou součást, možnost maximálního otevření jižní fasády dovoluje propojit dům a zahradu. Osa vily leží asi v jedné třetině. Uvnitř je čitelná jako pomyslná prostorová hrana umožňující prohlédnout skrz celý dům, díky galeriím, skleněnému vstupnímu kubusu a samozřejmě jižní fasádě.
Svou formou připomíná dům pevnost. Skrývá stejný pocit tajemství, nedostupnosti a svým obyvatelům poskytuje neobyčejný domov s unikátním panoramatickým výhledem do údolí Vltavy.
Jan SchindlerZdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.11
Návštěvnost: 62665 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.