Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům pro Tristana Tzaru
Maison Tristan Tzara

Autor: Adolf Loos
Adresa: 15, avenue Junot, Montmartre, Paříž, Francie | mapa
Investor: Tristan Tzara
Realizace: 1925-27

Dům Tristana Tzary je obytný dům, který byl postaven v letech 1925-27 pro spisovatele Tristana Tzaru. Nachází se v 18. pařížském obvodu na adrese avenue Junot 15. Je chráněn jako historická památka a dodnes slouží k bydlení.
Tristan Tzara nabídl Adolfovi Loosovi zákazku rodinného domu s ateliérem v roce 1925. Loos nabídku přijal, neboť to pro něj byla možnost prosadit se v Paříži jako architekt, navíc byla stavba určená jednomu ze členů pařížské avantgardy.
Pro dům byl vybrán malý svahovitý pozemek na západním úbočí Montmartru, což Adolf Loos využil tím, že uvnitř domu mohl pracovat s různými výškami prostoru. Dům je široký 10,6 metrů a dlouhý 17,6 metrů. Fasáda orientovaná do ulice je symetricky rozdělená na dvě části. Spodní část je kamenná, vrchní je omítnutá. Fasáda směrem do zahrady je asymetrická. Působí dojmem tří podlaží s velkými okenními otvory. Dvůr je zastřešený. Obytná část domu začíná ve třetím podlaží, které je charakteristické rozdílnými výškovými úrovněmi. Nachází se tu velký a malý salón, jídelna a pracovna.
Interiérová úprava spočívá v obložení sloupů a podpěr deskami z překližky, přičemž upevňovací vkruty zůstávají nezakryté. Stěny a stropy jsou barevné. Interiéry byly zařízené italským a starým francouzským nábytkem. Doplňky tvořily sbírkové předměty afrického umění a surrealistické obrazy.

Tristan Tzara, básník, dramatik a zakladatel dadaismu, se narodil jako Samuel Rosenstock 16. dubna 1896 do židovské rodiny v rumunském Moineşti. Pseudonym začal používat od roku 1915. Jméno mělo odkazovat k jedné z Wagnerových oper, zatímco příjmení Tzara tvoří západní přepis rumunského slova „ţară” (země/vlast). Od roku 1919 Tzara žil v Paříži, kde svojí tvorbou usiloval o zničení všech estetických, morálních, filosofických a náboženských hodnot, na nichž stojí západní společnost, nakonec však zůstalo pouze u protestu. Měl přátelský vztah k české avantgardě, spolupracoval s 'Devětsilem' a přednášel v Praze.
zdroj: www.wikipedia.org
Autor: Petr Šmídek, 23.08.11
Návštěvnost: 35353 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.