Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Kostelci u Křížků

Autor: VYŠEHRAD atelier | Pavel Marek, Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík
Adresa: Kostelec u Křížků, Česká republika
Projekt: 2004 Realizace: 2005-06
Užitná plocha: 218 m² Zastavěná plocha: 191 m²
Plocha pozemku: 2032 m² Obestavěný prostor: 986 m³

        Dům se nachází na okraji obce Kostelec u Křížků, nedaleko Prahy. Pozemek obdélného tvaru sousedí přímo s oborou. Jihovýchodní roh je protnut malým potokem. Směrem k východu svažitý pozemek s převýšením 5 metrů nabízí několik zásadních předností pro umístění a tvarování domu, zejména dálkový výhled východním a jihovýchodním směrem, výhledy jižním směrem a bezprostřední přítomnost vzrostlého lesa na západě. Dům, svojí základní protaženou hranolovou hmotou se sedlovou střechou podporující proporci pozemku, je umístěn s minimálním odstupem podél severní hranice pozemku, hřebenem kolmo ke komunikaci vedoucí podél východní hranice pozemku. Odsunutím od komunikace si vytváří adekvátní intimitu zajišťující meziprostor s plánovanou vegetační clonou. Dům si však zachovává od západního lesa odstup, aby na jižní straně západního konce domu mohl být vytvořen dostatečně dimenzovaný lesem nezastíňený pobytový prostor, s dálkovými výhledy na východ. Přístup na pozemek je z východu, ze stávající cesty. Na přístupové pojezdové ploše jsou vytvořena příležitostná parkovací stání.
        Hmota domu je protáhlý zkosený hranol se sedlovou střechou a hřebenem rovnoběžným s jeho delší stranou. Vyrůstá ze svažitého terénu napříč jeho vrstevnicím. Šedá jednoduchá hmota domu komunikuje s okolím prostřednictvím parazitujících dřevěných objektů obepínajících základní hmotu. Ty jsou záměrně v kontrastu s ní expresivněji tvarovány a pojednány ve výrazném dřevěném obkladu. Hlavní hmota domu je celá obložena titanzinkovým plechem. Rámy oken jsou ve snaze splynout s šedou hmotou pojednány v antracitovém odstínu.
        Základní dispoziční princip vychází z rozčlenění na určité provozní celky a z potřeb jejich umístění a návazností v souladu s konfigurací pozemku. Dům je v reakci na stoupající terén rozdělen na různé výškové úrovně, východní část je dvoupodlažní, západní jednopodlažní s posunem o půl podlaží. Ve spodním podlaží východní části domu je v návaznosti na přístupovou komunikaci umístěna část hospodářsko-technického zázemí domu (garáž, zahradní sklad, sklad, technická místnost, koupelna se saunou, fitness / pokoj hosta). Tato část je průchozí do hlavní denní obytné části, která zaujímá západní část domu. Jedná se o halový prostor obsahující kuchyni s jídelnou a tělesem krbu oddělený obývací pokoj. Do této části zasahuje ze severu část vstupu a zázemí obytného prostoru (zádveří s šatnou a pracovna v návaznosti na obývací pokoj). Na denní obytnou část navazuje na východě noční soukromá část v druhém podlaží přední části domu. Z chodby s dostatečně dimenzovaným úložným prostorem jsou přístupné dva dětské pokoje, koupelna a ložnice s šatnou, orientovaná výhledem na východ.

Literatura

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Stavba
Opláštění budovy
RHEINZINK ČR s.r.o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 04.06.07
Návštěvnost: 83543 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Velmi povedené lucoklima 04.06.07 21:23
vdaka zelo 07.06.07 10:45
výborná práce sauer 25.07.07 11:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.