Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Residência Mariante

Autor: Milton Braga, Ângelo Bucci, Fernando de Mello Franco, Marta Moreira
Adresa: Aldeia da Serra, Brazílie
Projekt: 2001 Realizace: 2002

Pozemek leží ve dvacetiprocentním svahu, což představuje výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem parcely přesně 8 metrů. Navrhli jsme dům se čtvercovým půdorysem o hraně 16 metrů, který se vznáší nad svažitým terénem. Hranol byl uspořádán tak, že vznikly další dva shodné užitné prostory: nad ním a pod ním, jako dvůr ukrytý ve stínu a další umístěný na slunci, místa k pobytu venku za deště nebo ze sluného dne.
Obě tyto výškové hladiny nás pokaždé přimějí cítit se jako na úrovni terénu. I když se nacházíme na střeše, můžeme přejít po mostu a ocitnout se znovu na úrovni terénu.
Konstrukce domu spočívá na čtveřici sloupů. Dvě stropní desky jsou tlusté 50 cm a obě v sobě zahrnují síť trámů s roztečí 90 cm tvořící žebra nebo žíly, které byly odlity z betonu do vytvarovaných forem. Ačkoli byla nosná konstrukce stavby dělána na místě, tak byl průběh jejího stavění velmi zindustrializovaný.
Na střechu domu byl umístěn 20 cm hluboký bazén s rybami. Jakmile jsme byli hotovi s odléváním stropní desky, napustili jsme sem vodu a už ji tam nechali. Vyvarovali se tak budoucím trhlinám a prosakování. Současně jde také o dobré řešení, když přijde řeč na tepelnou pohodu uvnitř stavby. Stejně tak je to i ekonomické, protože se obejdete bez jakékoliv izolační vrstvy. Obvodové stěny jsou udělány z betonu a mají tloušťku pouhých 5 cm. Kvůli zlepšení tepelných parametrů jsme je pak museli ochránit druhou vrstvou tvořenou z lisovaných prefabrikovaných dřevocementových panelů.
Boční okna jsou vytvořena z bezrámových tvrzených skel. Jsou jako gilotina balancující s protiváhou skrytou mezi panelem a betonovou stěnou.
Stejně jako u jiných projektů jsme snažili být hospodární a restriktivní ve výkresech i detailech, aby se snížila možnost vzniku chyb při konstrukci. Pokusili jsme se soustředit na několik prvků, což znamená méně úkonů při stavbě.
Dům v Aldeia da Serra navrhl Ângelo Bucci v době, kdy byl členem MMBB. V současnosti vede svou vlastní kancelář SPBR architects.
Autor: Petr Šmídek, 30.05.07
Návštěvnost: 49989 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.