Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům u Hamerského rybníka

Autor: Jan Špaček
Adresa: Praha, Česká republika
Projekt: 1998; 2000-02 Realizace: 2004-05

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ tohoto i sousedního rodinného domu vychází ze snahy o vytvořeni jednotné kompozice nově vznikajícího sportovního areálu, ke kterému oba domy přiléhají a jsou sním i komunikačně spojeny. Výrazná nová hmota přízemni sportovní haly s restaurací, situovaná na pozemek mezi velkým rybníkem a korytem potoka, vyvolává potřebu vytvořit k ní na opačné straně tohoto areálu dostatečné velký hmotový opozit. Pro rodinný dům byla zvolena forma jednopodlažního objektu, která pojetím exteriéru rezonuje s charakterem architektury sportovní haly a respektuje výjimečné přírodní prostředí. Diky nadstandardně velkým dispozicím vznikl rozlehlý obytný komplex, a tím je dosaženo harmonického spolupůsobení a vyváženosti všech hmot.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Přízemní objekt nepravidelného čtvercového půdorysu, podsklepený v celém rozsahu, je zastřešen formou dvojvrstvého, velmi ploché jehlanové střechy, kde mezi jednotlivými vrstvami vzniká škvíra bazilikálního osvětlení. Pod její linií probíhá vnitřní komunikace, vymezující jednotlivé zóny bydlení.
Hustě kladené krokve 10x25 cm jsou po obvodu střechy uloženy na viditelnou dvojici vaznic o stejném profilu, podpíranou taktéž zdvojenými dřevěnými pilíři. Tento systém vytváří základní charakteristický detail stavby, uplatňující se výrazně i v interiéru. Hmota stavby je dynamizována hrou světla a stínu díky různému vyložení střechy vzhledem k obvodovému zdivu. Základním stavebním materiálem jsou porothermové bloky a lepené tesařské konstrukce. Dále se zde výrazně uplatňuje sklo a kámen, a to jak ve formě
obkladů, tak masivního zdiva. Vždy se jedná o opuku. Velké prosklené otvory umožňují výstup z obytných částí domu a prostoru bazénu do otevřeného atria nebo přímo do zahrady. Tato francouzská okna jsou výhradně posuvná, krytá posuvnými dřevěnými žaluziemi.
Střešní krytina je tvořena částečně betonovými taškami KM Beta, částečně titanzinkovým plechem. Dům je doplněn zahradními zdmi z opukového kamene, prokládanými pevnými i posuvnými dřevenými plochami.

DISPOZICE
V místě největšího přesahu střech na západní straně domu je situován vstup. Přes vstupní halu s vazbou na šatnu se vejde do centrální komunikace, která obemyká čtvercový obývací prostor s krbem. Tato komunikace je shora nasvětlena bazilikálním způsobem, podstřešními okny. Na jižní straně se uvolňuje od obvodového zdiva a dostává charakter obytné haly. Ta je volně propojena s prostorem kuchyně a jídelny a směrem na jihovýchod také s prostorem bazénu. Všechny tyto tři zmíněné prostory jsou odděleny od obytného atria posuvnými prosklenými stěnami. V létě dochází k naprostému prolnutí interiéru a exteriéru. Na centrální chodbu navazuji v severní části klidové zóny ložnic rodičů a pokojů dětí. Horní patro domu sestává pouze z prostoru pracovny nad centrálním obývacím pokojem a dominuje mu velké střešní okno ve tvaru jehlanu. Severně od vstupu do domu je situováno parkování (resp. garážování) automobilů s vazbou na skladové a provozní místnosti.
Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.05.07
Návštěvnost: 69742 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
A Frank? Jan Jaroš 02.09.07 19:08
wright Martina Bedrunková 10.01.08 22:00
Rozpočet Viktor Dusil 17.02.08 15:52
carport petr suchomel 29.01.09 23:32
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.