Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Hugo Zaorálka

Autor: Ladislav Žák
Adresa: Na ostrohu 54, osada Baba, Dejvice, Praha, Česká republika
Realizace: 1932 Zastavěná plocha: 85 m²
Plocha pozemku: 692 m² Obestavěný prostor: 638 m³

V letech 1932-33 staví Žák dům pro Huga Zaorálka na pražské Babě. Baba byla osada, jež se rozkládala v ulicích Nad Paťankou, Na ostrohu, Na Babě, Jarní a v Průhledové. Osada velice moderních vil vzniká jako protipól vilové čtvrti Ořechovka, o níž se Ladislav Žák vyjadřuje velice pejorativně ("ohavná vila na Ořechovce" - nemyslí tím však Loosovu vilu).
Zásluhou především Pavla Janáka, pražské architektonické autority, který tuto funkci vykonával i oficiálně na magistrátu, Baba vznikla. Janák vybral architekty sám - přizval příslušníky své generace (např. Gočára) i generace mladších architektů (právě třeba Žák, Evžen Linhart nebo architektka Hana Kučerová-Záveská).
Žák projektuje vilu opět v horizontální dispozici - jen ta mu totiž připadá vhodná pro architekturu, která se má hodit do svého okolí a splynout s přírodním prostředím. Užívá v obou patrech sdružená pásová okna, jejichž linie přechází v terasy. Vstup je řešen velice prostě až intimně - jednokřídlé dveře jsou kryty jednoduchým portikem a vede k nim několik téměř neútulných schodů. Přísnost se však ztrácí v opačném vchodu do zahrady, který velkoryse prostupuje prostornou verandou venkovní prostor.
Po emigraci Huga Zaorálka v roce 1968 přistupuje nový majitel, komunistcký funkcionář, k radikální přestavbě a zazdívá všechny terasy. Nicméně například vila spisovatele Václava Řezáče byla zničena v této době ještě víc, zbyl z ní jen obvodový skelet.
Osada Baba ukazuje nejen jedno ze Žákových vrcholných děl, ale představuje dokonale sjednocený urbanistický celek a připomíná dobu, kdy architekti dýchali jedním dechem; jejich cílem totiž byla architektura.Autor: Ladislav Zikmund, 16.04.07
Návštěvnost: 43374 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.