Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Preslova

Autor: Architektonická kancelář Burian - Křivinka
Adresa: Preslova 102, Stránice, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 1999-2001

Žít, navrhovat a stavět v brněnské Masarykově čtvrti je inspirující. Valná většina domů v této oblasti pochází z rýsovacích prken předních meziválečných architektů. Tato čtvrť byla, je a bude spojována s bydlením brněnské smetánky. Ceny vil a pozemků na jižních svazích Pisárek šplhají do závratné výšky. Na Kalvodově ulici zde sídlí i ateliér architektů Buriana a Křivinky, kteří jsou kromě regulačního plánu tohoto území i autory rozestavěné vily v sousedství Pilařových modrých kostek na Neumannově ulici. Pravděpodobně nejelegantnější vila v porevolučním Brně se dokončení nedočkala a dnes je její torzo výborným exemplářem porevoluční atmosféry v dějinách České republiky.
S pozvolným uzdravováním se naší společnosti přicházejí i zdravější zakázky. Dokladem toho nechť je další zakázka pro ateliér Buriana a Křivinky na komfortní rodinný dům nacházející se na ulici položené o několik vrstevnic výše než nedostavěný zmar. Velkorysou horizontální kompozici rané vily střídá důmyslná hra objemů vyvolaná komplikovanější situací. Jižní svah je pro bydlení ideální, avšak přístup z jihu už tak ideální není. Velkorysá parcela však umožnila odsunout dům co nejvíce od ulice, čímž se zlepšila intimita života obyvatel.
Jižní předpolí je vyhrazeno nástupu a příjezdu do dvojgaráže. Dle mého vkusu příliš výrazné betonové schodiště ústí do prolákliny vytvořené červeným objemem obývacího pokoje, jídelny a kuchyně a hráškovou kládou ložnic. Nad ložnicemi se nachází stříbřitá pracovna pána domu. Toto hmotové řešení přineslo stavbě drobnější měřítko a dům lépe zapadá do okolního koloritu vilové čtvrti.
Nebyla by to komfortní vila, kdyby nedisponovala bazénem. Ten je situován do severní části pozemku tak, že s ostatními hmotami vymezuje obytnou terasu. Do ní ústí okna kuchyně, ze které může maminka kontrolovat dovádění potomků. Provoz domu je skutečně vyprecizován, inu Burian s Křivinkou. Obzvláště vydařené je společenské červené patro plné průhledů a dalších zajímavých prostorových zážitků.
Realizace rodinného domu na Preslově ulici pokračuje v uměřené konzervativní linii brněnské architektury. Nejsme svědky žádného současného manifestu ani přebujelé formální exhibice. Burian s Křivinkou jsou společně s Lábusem a Pleskotem sázkou na jistotu. Klidná síla jejich architektury vychází z důmyslně komponovaného vnitřního prostoru a mistrné práce s materiály a detaily. Poklidný vývoj jejich tvorby nerespektuje okolní chaotický svět řítící se do záhuby, ale nabízí alternativu tradičnější konzervativní cesty spoléhající na ověřené elementární hodnoty. Osobně mám ale raději Möbiovy proužky ;o)Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 23.01.15
Návštěvnost: 56560 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.