Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Tesařova vila
Rodinný domek manželů Augustina a Anny Tesařových

Autor: Bohuslav Fuchs
Adresa: Hroznová 18, čp. 85, Pisárky, Brno, Česká republika | mapa
Investor: Augustin, Anna, Jiří a Augustin ml. Tesařovi
Projekt: 1937 Realizace: 1938

Obohacení funkcionalismu o důraznější zřetel k psychologické a emociálně-estetické architektonické funkci, dílo tzv. emociálního funkcionalismu. Fuchs zde použil jako hlavní motiv křivku - půlkruh, který se objevuje ve všech podlažích v nejexponovanější části domu. Ani zbytek domu není ryze pravoúhlý - do celehé objemu je šikmo jakoby zaražena část s obytnými pokoji. I po sedmi desetiletích působí vila velmi originálně a zajímavě.
Martin Rosa, 2007Volně stojící jednopatrová stavba tvoří významnou součást souboru vil a rodinných domů v Pisárkách, projektovaných od konce dvacátých a během třicátých let předními příslušníky brněnské architektonické avantgardy. Jedná o dvojbytový rodinný dům, jehož obě podlaží a rovná střecha jsou na uliční straně zformovány do půlkruhů. Navíc architekt zalomil hmotu domu tak, že na východní straně vznikl hrotitý průběžný arkýř. Tradiční statickou dispozici převedl do aerodynamické podoby, promítající se do půdorysů, hmot i prostorů. Předstupeň tohoto řešení představovala Fuchsova o málo starší Petrákova vila v sousední ulici Marie Pujmanové (č. 4), kde se segment terasy uplatňoval pouze v patře, přičemž organickou tendenci podtrhovala oblouková vedoucí ke vstupu v úrovni mezaninu, která překonávala prudký svah. Neobvyklé v tomto případě bylo situování ložnic do přízemí a společenské části do patra.
Zmíněné Fuchsovy vily se včleňují do umělcova díla jako doklad experimentování autora, jehož základním cílem bylo neustálé prohlubování psychické a emocionálně estetické stránky architektury. Tato tendence poznamenávala v latentní podobě již Fuchsovy rondokubistické stavby a prosazovala se pak výrazněji od konce dvacátých let. Stoupenci domácího racionalistického a vědeckého funkcionalismu vytýkali architektovi přílišnou výtvarnost a nebezpečí formalismu. Oporu pro své úsilí nalezl ale za hranicemi, u hlavních představitelů tzv. organické architektury, působící tehdy na Akademii umění a řemesel ve Vratislavi (Hans Scharoun, Heinrich Lauterbach, Adolf Rading). Fuchs se s nimi a s jejich díly seznámil u příležitosti výstavy WUWA (Wohnung und Werkstatt – Byt a dílna), v roce 1929 pořádal německý Werkbund a pro niž navrhl expozici Svazu československého díla. „Zatímco Kroha se jeví v sociologickém i ekonomickém fragmentu bydlení jako exaktní teoretik, který s pomocí ideologických hledisek definuje analytickou přesností jednotlivé funkce obydlí a formuluje jejich prostorové požadavky, je Bohuslav Fuchs především empiricky pracujícím diagnostikem a vynikajícím praktikem, který dokázal s jemným cítěním odhadnout nejen speciální požadavky svých stavebníků, ale také vystihnout genius loci  a obohacovat ho o nové prostorové a výtvarné kvality" (Vladimír Šlapeta).
Vila je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek s rejstříkovým číslem 7710. /J. S.
Prof. Jan Sedlák, Slavné brněnské vily, Foibos 2006

Literatura

Zdroj: Prof. Jan Sedlák, Slavné brněnské vily, Foibos 2006
Vložil: Martin Rosa, 27.06.15
Návštěvnost: 51722 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.