Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dřevěný dům „na louce“

Autor: KLANC ARCHITEKTI | Tomáš Klanc
Spolupráce: Kryštof Spilka
TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc
Adresa: Kozolupy, Vysoký Újezd, Česká republika | mapa
Investor: Monika a Radek Mejstříkovi
Náklady: 3 500 000 CZK Projekt: 2004
Realizace: 2005-07 Užitná plocha: 200 m²
Zastavěná plocha: 120 m²


Svažitý pozemek dřevěného domu "Na louce" je první v řadě 4 samostatně stojících rodinných domů na okraji obce na vyvýšenině nad málo frekventovanou obslužnou komunikací Kozolupy - Mořina. Objekt rodinného domu rozděluje relativně úzký pozemek na přední - vstupní a zadní - obytnou zahradu. Do vstupní zahrady - na západ je dům orientovaný hlavním štítem a zastřešeným zápražím, na které ústí dveře hlavního vstupu a podávací výsuvné okno a vstup z kuchyně. Vstupní zápraží, klienty nazývané po americku "porč", je zastřešeno předsazenou částí prvního patra a symetrickou dvojicí plochých střech na subtilních dřevěných sloupech připomínajících křídla. Na druhou stranu do obytné zahrady - na východ s výhledem na panorama krasové oblasti Mořina se dům otvírá L-kovou kompozicí hmot tvořenou dvoupatrovým prosklením obytného prostoru s galerií a přízemní přístavbou dětského pokoje.

Všechny viditelné a přiznané části dřevěné konstrukce domu přiznané konstrukční trámy, na sebe navazující roviny střech, průběžné římsy, křídlo imitující zastřešení zápraží a prosklené plochy obytného prostoru fungují nejen jako dělící a stavební prvky, ale také jako výrazotvorné prostředky s důrazem na celkovou dynamickou siluetu objektu podpořenou gradací ustupujících hmot. Záměrně přetažené štíty a chrliče zadlabané ve skutečných konstrukčních trámech doplňují celkovou kompozici stavby. Přetažené štíty jakoby obráceně - inverzně negují na typových projektech domů zprofanovanou polovalbu tím, že jí jakoby obracejí naruby a z něčeho, co všude jinde siluetu domů sesekává a uzemňuje, zde ji naopak graduje a podporuje. Chrliče jsou také opomíjený architektonický prvek, který zbavuje investora starosti o každou zimu námrazou poškozené klasické okapy.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Prostorové a výškové členění domu vychází ze svažitosti pozemku. Dům je řešený jako raumplan po půlpatrech, každá ze 4 výškových a 3 půdorysných částí domu má svoji funkci a své specifické materiálové a konstrukční řešení. Suterén obsahující technické a skladovací prostory spolu s ložnicí rodičů nad ním v prvním patře tvoří zděné stabilizační a tepelně akumulační jádro domu. Proti tomu patrový obytný prostor s otevřenou galerií je čistá trámová dřevostavba vyplněná sendvičovým stěnovým systémem two by four s provětrávanou palubkovou fasádou ze smrkových fošen, která je na zděné akumulační jádro jakoby nabalená. Dřevěná konstrukce je založená ve vzduchu na patkách a veškeré nosné prvky trámové konstrukce jsou jak v interiéru tak exteriéru přiznané, čímž vzniká nezaměnitelná teplá vnitřní atmosféra na hony vzdálená běžné Ytongovo polystyrénovo kontaktní výstavbě. Přetažené vodorovné trámy, jsou záměrně ponechány v původní délce nezkrácené, tvoří chrliče, které podtrhují dynamickou siluetu celého domu. Galerie s hostinským pokojem předsazená nad vstupem a zahradní přístavba dětského pokoje s pultovou střechou završují kompozici zděných a dřevěných hmot a doplňují ji o třetí materiál na fasádě o cembonitové desky. Spárořez cembonitovýh desek je čistě z důvodů radosti z kreativního přístupu doplněn o vkládané odřezky palubek.

KONCEPCE INTERIÉRU

Výhledy a průhledy do okolní krasové krajiny jsou součástí architektury domu a jsou při pohledu z interiéru jakoby zarámované v prosklených plochách vymezených přiznanou nosnou konstrukcí domu. Výškové členění po půl patrech šetří investorům drahocenný vnitřní prostor tím, že dům v podstatě nemá žádné klasické chodby. Ze schodiště jsou přímo přístupné jednotlivé výškové i půdorysné části domu přímo. Kromě ložnic, sklepa a koupelen jsou všechny části centrálního patrového vnitřního obytného prostoru řešeny bez vnitřních dělících příček pouze jako jeden velký, přesto však prostorově půdorysně i výškově členěný, obytný pokoj.

STÁRNUTÍ DOMU A JEHO NEZAMĚNITELNÁ DŘEVĚNÁ DUŠE

Dům není úplně dokončený a díky přirozenému stárnutí dřeva, které tvoří většinu vnitřních a vnějších povrchů, ani nikdy nebude jako ze škatulky. Nevadí mi, když některé detaily na domu nejsou dořešené, dokonce ani dodělané. Dům není přece věc, kterou si koupíte v katalogu, a po předání klíčů ji budete do smrti používat jako auto. Rodinný dům je v tomto případě živý organizmus, který se stane nedílnou součástí životního stylu jeho obyvatel. Tato nedokonalost mu neubírá, spíše naopak mu přidává na autentičnosti a nezaměnitelné příjemné vnitřní atmosféře. Při vstupu do této dřevostavby s přiznanými konstrukčními prvky díky příjemné atmosféře vytvořené pohodovými obyvateli domu mám při každé návštěvě neodbytný pocit, že bych zde chtěl zůstat, a na bydlení v hektickém a hlučném velkoměstě zapomenout.Projekt
Fotografie
Vavřinec Menšl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.03.11
Návštěvnost: 89805 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
domov Lenka 27.03.09 09:22
krasa Matej Farkas 29.03.09 13:05
moc pekny hetzer 31.03.09 12:45
Dvojí pohled Kristýna Prušková 02.01.10 16:09
gratulace Eva Sadílková 02.01.10 18:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.