Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům továrníka G.J.

Autor: Ludvík Hilgert
Adresa: Dalečín, Česká republika
Projekt: 1936 Realizace: 1939

Úkolem bylo vyhledati místo pro stavbu, chráněné od kouře v nejbližším okolí továrny. Byl vybrán dost prudký svah s pozadím starého lesa. Na něm je budova situována s orientací obývacích místností na jih a sleduje běh vrstevnic svým půdorysným členěním (terasa s rampou). Přes to, že se projektantovi podřilo z největší části opraviti představu stavebníka o výstavbě a vnitřním uspořádání domu, bylo nutno disponovati jídelnu, která se zřetelem k málo početné rodině slouží spíše jako representační místnost při obvyklých návštěvách hostů, dále od kuchyně. Zato však obývací pokoj, jehož se používá jako denní jídelny, jest podávacím okénkem spojen s kuchyní. Obě tyto místnosti a zimní zahrada tvoří prostorový celek, neboť jsou vzájemně odděleny jen skleněnými průhlednými stěnami s nerušenými plochami. K uvedeným místnostem je přičleněna pánská pracovna, spojená s nimi jen zasouvací mi skleněnými dveřmi. Kromě hlavního vstupu je disponován hospodářský vchod v suterénu s přímým vstupem do přípravny a kuchyně. Obývací místnosti mají vlastní východ na terasu a z ní podkovovitou rampou na zahradu. V I. patře je navrženo 5 místností, každá s vlastním vchodem z hally a vlastním výstupem na balkony. Hostinský pokoj ve II. Patře sousedí terasu a má krásný výhled na rybník a blízké lesy. Suterén obsahuje byt pro domovníka, pro služebnou, garáž, prádelnu, sklepy, místnost pro topení. Stavba je v zásadě cihelná (obvodové zdivo je z isolačních voštinových cihel), stropy jsou železobetonové. Budova má ústřední topení teplou vodou, vodovod z vlastní vodárny, teplou vodu z elektrického zásobníku. Jednotlivé pokoje mají ampliony a dům má místní rozhlas. Pohlahy jsou z valné části vlysové, z části gumové a z části šamotové. Fasádní omítka je opatřena mycím nátěrem „Fortifix“ v tónu šedobílém s podhledy světle červenými, sokl do výše suterénu je obložen travertinem.
Zahrada je řešena se zřetelem k velkém svahu terasovitě se schodištěm v ose hlavního vchodu, se serpentinovými vedlejšími komunikacemi, s velkými alpinovými partiemi s umělými vodními nádržemi. Svým uspořádáním tvoří přirozený přechod do starého lesa.
Podle projektu z r. 1936 byla stavba dokončena r. 1939.Autor: Jakub Potůček, 16.01.07
Návštěvnost: 44003 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Realita dneška.....! ctitel funkcionalismu 02.05.08 22:40
realita dneska A.J.K. 03.05.08 07:18
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.