Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Dr. ing. Eustacha Mölzera

Autor: František Maria Černý
Adresa: Na Kodymce 14, Dejvice, Praha, Česká republika
Realizace: 1938

Vila je postavena na zceleném rohovém pozemku, jehož jed­na část byla bývalá Kodymova zahrada. V situaci oproti pů­vodní parcelaci byla vila postavena na diagonálu parcely, čímž se původní stav stromů zahrady zachoval, získaly se malebnější pohledy z ulic a křižovatky, a zároveň bylo dosa­ženo nerušeného pohledu ze všech bytů na celé panorama Prahy. Uspořádání obytných částí bytů je k straně jihový­chodní a jihozápadní, kuchyně na severovýchod. Vybavení a uspořádání bytů i celé vily plně vyhovuje zákonu o daňo­vém osvobození na 25 let. Použité materiály, konstrukce a zařízení instalační umožnily využíti největší měrou zastavě­nou plochu jednotlivých podlaží.
Nosná konstrukce je ocelová. Nadokenní překlady jsou mon­tované, zavěšené. Železná okna jsou vždy zasunuta do železného rámu U profilu, který je spojuje s pilíři a montova­ným překladem nadokenním. V obytných místnostech jsou posuvná okna „Oktra“, v ostatních otočné kol osy v třetině křídel, překlápěcí, úzké s normálními závěsy. Okna jsou vesměs zdvojená a pouze 105 cm vysoká. Stropy podlah vlýskových jsou montované z uložených kostlanek mezi ocelovými stropnicemi. Korkové podlahy jsou upevněny na 5 cm silné železobetonové desce z Ferroxu, podepřené ocelovými stropnicemi. Bednění bylo provedeno přímo do stropnic. Mimo suterén, železobetonovou desku pod část korkových podlah a monierky by byla provedena celá stavba montáží suchou cestou.
Obvodní zdivo je z tvárnic Thebet, monierky parapetu u top­ných těles a obvodní monierová stěna schodiště jsou lité z  . Velmi dobře osvědčilo se použití Eternitu, zvláště 4 mm tlustých desek na okenní parapety, upev­něných pouze cementovou maltou. Firma dodávající mate­riál nedoporučovala toto provedení bez upevňovacích šroubů, proto bylo upuštěno od provedení eternitových parapetů u všech oken a provedeno jen u části jako pokus, který se plně zdařil. Eternit drží a esteticky velmi pěkně vypadá, při čemž je ­pelen a w. c. jsou opatřeny až do stropů štalfitovým ná­těrem v barvě modré, zelené a oranžové. Stěny schodiště jsou opatřeny až do stropu inkrustací, která je, jakož i že­lezná konstrukce ramen, ostříkaná barvou. Upevnění gumy na ocelových stupních schodů bylo provedeno nalepením plátna mezi gumu a ocelovou konstrukci stupně. Vytápění je konvenční, teplou vodou. Kotelna má větší a menší kotel na hnědé uhlí. Užitková voda ze zásobníku CTC napájeného z obou kotlů, dle provozu. Mimo to je reservní zdroj teplé užitkové vody z elektrických akumulačních zásobníků.


Zdroj: Architektura I, 1939, s. 227-228.
Vložil: Jakub Potůček, 10.01.07
Návštěvnost: 38075 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.