Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Divišova vila v Praze-Troji

Autor: Adolf Benš
Adresa: Trojská 224, Troja, Praha, Česká republika
Realizace: 1928-1930

Situace: úzký stavební pozemek 18.75 až 22.50 široký, skoro 60 m dlouhý o výškovém rozdílu 25 m, se sklonem k jihu, k řece a k velkým zeleným plochám Stromovky. Přirozený požadavek volného a budoucím zastavením nestíněného výhledu, přiměřená isolace zahradou při ulici a 4 m vysoký teréní stupeň se skutečnou formou skalního jádra svahu, byly danými a disposici spoluurčujícími prvky. Proto jsou na př. sklepy ve třech patrech: uhelné v nejspodnějším, skladiště ve vstupním a potravinový v obytném a hospodářském.
Společenská funkce spojitých obytných místností, zaujímajících dvě patra, převládá. Hall ve vstupním patře je chráněn proti letním přímým paprskům slunečním, v obytném patře naopak celou svou šířkou otevřen k jihu.
Hospodářská část jest soustředěna: přípravna, kuchyně, žehlírna, jež jest zároveň místností pro šití a dění pobyt služebných, prádelna se sušením prádla. Je tím umožněn stálý přehled, souvislost pracovních úkonů a úspora času a místa.
V posledním patře jsou ložnice— rodině orientovány krjihu, což třeba považovati za zásadně správnější, než čistý východ. Od původního návrhu, spojujícího obytné místnosti více se zahradou a posouvajícího ložnicové patro dále do svahu — tedy od jakýchsi obydlených teras, bylo v intencích stavebníka z důvodů bezpečnostních upuštěno.

Technický popis:
Konstrukce železobetonová, pilířová, se stropy deskovými, křížově armovanými bez zvláštního podhledu, s viditelnými průvlaky. Minimální ztráta na výšce, tvrdý podklad omítky a výhody akustické jsou hlavními přednostmi. Výplňové zdivo kombinováno ze stojatých hodonínských bloků 14/29/29 a 6.5 cm silné příčky vnitřní z lehkých mydlovarských cihel s vložkou 2.5 cm silných desek Olcedytu (tepelně se vyrovná ca 85 cm zdi cihlové). Pilíře a obvodové průvlaky rovněž isolovány, resp. majíce minimální průřezy, jsou přetaženy částí zdí. Okna kovová, většinou dvojitá, syst. Kraus, ostatní pevná, částečně (hall) jednoduchá. Isolace proti spodnímu vlhku Galitornem (fa Drábek), isolace střechy provedena materiálem Conco s jutovými vložkami a se středním odpadem. Parapety balkonů a střešní terasy provedeny bez plechování se šikmým ukončením s cementovou omítkou.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Jakub Potůček, 10.01.07
Návštěvnost: 43473 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.