Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cuypers picture
Pierre Cuypers
* 16.05.1827 - Roermond, Nizozemí
† 03.03.1921 - Roermond, Nizozemí

Amsterdam
web:


Biografie
Petrus Josephus Hubertus Cuypers byl nejvýznamnější nizozemský architekt období historismu poslední čtvrtiny 19. století. Byl devátým a nejmladším dítětem v rodině obchodníka a malíře sakrálních objektů. Kromě toho obchodoval s uměním a umělecko-řemeslnými předměty, což zdědil po svém otci Joannu Hubertovi Cuijpersovi (1769-1858).
Po navštěvování Stedelijk College odjel studoval do Antverp na Akademii výtvarných umění, kde ho vyučovali pionýři belgické neogotiky Frans-Andries Durlet, Frans Stoop a Ferdinand Berckmans. Jeho rané návrhy se inspirovaly anglickou neogotikou. Studium zakončil v roce 1849 a následně se vrátil do rodného Roermondu, kde se zasnoubil Marii Rosalii van de Vin (1850 se oženil) a začal spolupracovat se svým spolužákem Peterem Densem na projektu dělnické čtvrti. Získaný honorář využil ke studijní cestě do severního Německa. S účinností 1. ledna 1851 se stal na čtyři roky hlavním architektem města Roermond. Jeho první zakázkou byla v roce 1852 výstavba stanice trajektu v ústí řeky Roer. Ve stejném roce založil společně s textilním obchodníkem Fransem Hubertem Stoltenbergem ateliér Cuypers & Stoltenberg zaměřený na religiozní umělecké předměty, sakrální výmalbu a mobiliář. V roce 1858 v jeho ateliéru pracovalo šest kresličů a 84 pracovníků realizujících sochy, oltáře a nábytek do kostelů. V roce 1864 se přestěhoval do Amsterdamu. 1886 získal čestný doktorát na Rijksuniversiteit v Utrechtu. Po rozpadu kanceláře v roce 1892 založil Cuypers se svým synem Josephem společný ateliér Cuypers & Co. 1907 získal čestný doktorát na technické univerzitě v Delftu.

Realizace a projekty
Návštěvnost: 3013 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.