Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Eames picture
Charles Ormand Eames
* 17.06.1907 - St. Louis, USA
† 21.08.1978 - St. Louis, USA

"We take the word FUN very seriously." Charles & Ray Eames

Eames Office
2665 Main Street, CA 90405 Santa Monica
tel: +1(310) 396 5991
web:

Biografie
Charles Eames se narodil v roce 1907 v St. Louis. Založil soukromý ateliér a postgraduálně studoval na Cranbrookské akademii, kde se stal v letech 1937-40 šéfem katedry experimentálního designu. Spolupráce s Elielem Saarinenem přinesla první významné úspěchy, mezi které patřila hlavní cena na výstavě Organický design v bytovém zařízení v Muzeu moderního umění v New Yorku. Na akademii se prvně setkal s Ray Kaiserovou, která studovala na katedře textilu a tkaní. Patřila k zakládajícím členům věhlasné tvůrčí skupiny Američtí abstraktní umělci. V roce 1941 se Ray a Charles vzali, odstěhovali do Kalifornie a založili ateliér, který zůstal v činnosti až do Charlesovy smrti v roce 1978. Charles Eames založil v roce 1944 v Kalifornii společnost Evans Manufacturings, aby mohl vyrábět nábytek podle vlastních návrhů. V roce 1946 se však stala sponzorem jeho práce firma Hermana Millera, pro kterou začal vytvářet nové, neotřelé kolekce, jež vedly v druhé polovině dvacátého století k výrazné proměně moderního nábytku. V tomtéž roce měl Charles Eames vlastní samostatnou výstavu v Muzeu moderního umění v New Yorku, kde poprvé představil některé experimentální prototypy. Většina z nich se objevila v řadě světových časopisů o architektuře a designu a poté, co je představil časopis Domus, výrazně ovlivnily i tvorbu italských designérů. Herman Miller některé prototypy dovedl až k hromadné výrobě. Po prodejním úspěchu se Charles dvě desetiletí věnoval novátorským kusům, včetně skořepinové židle ze skelného vlákna (1948), kterou pak v podobném duchu navrhovaly desítky jiných designérů a firem na celém světě. Novinkou v roce 1958 byl také nábytek určený pro kanceláře a založený na kombinaci hliníkových rámů s čalouněním z černé kůže. V šedesátých letech Charles Eames proměnil radikálním způsobem prostředí letištních hal. Pro americká letiště O’Hare v Chicagu a Dulles ve Washingtonu D.C. navrhl minimalistický nábytek Tandem Wing Seating z hliníku a vinylu, který je dodnes považován za standard na letištích po celém světě.


Ocenění


Související články
Návštěvnost: 19397 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.