Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Takasaki picture
Masaharu Takasaki
* 1953 - Kagoshima, Japonsko

monobito architecture
7-14-7-301 Ginza, Chuo-ku, 104-0061 Tokio
tel: 03 3545 5031
fax: 03 3545 5063
e-mail:
web:

„Zkoumám architekturu jako sociální umění od roku 1982. Tím, že vytvářím šťastné splynutí lidí a věcí, vidím svou výzvu v pokusu zkombinovat materiály a myšlenky pomocí vnitřní dynamické síly… Rád bych při formování architektury a projektování prostoru sloučil jednoduchost, přírodu, lidství i božství… Věřím také, že architektura by měla obnovit náš vztah s duchovním a dát mu nový směr.“
Masaharu Takasaki

Biografie
Hlavní kancelář Takasaki architects se nachází v Tokiu, ale pobočku má i na Kjúšú ve městě Kagošima, v jehož okolí se nachází téměř většina Takasakiho realizací. Kancelář nese název „monobito architecture“ (mono = objekt, věc; bito = subjekt, člověk), a jak vyplývá z úvodní citace, je pro něj mísení těchto dvou elementů základním východiskem tvorby.
Takasaki náleží ke generaci japonských architektů, kteří zahájili svou architektonickou praxi v osmdesátých letech 20. století, v době takzvané „bubble economy“, ekonomické bubliny, což mu umožnilo realizovat unikátní architektonické struktury. Jeho práce nejenom že nemá srovnání v tak široce různorodém poli, jakým je japonská architektura, ale ani v současné světové architektuře.
Takasakiho silně imaginativní fantastická tvorba má zdá se původ nejen mimo naši pozemskou sféru, ale i za hranicemi našeho prostoru a času. Na první pohled nevykazuje spojitost s japonskou urbánní kulturou a architektonickou tradicí. Její zdroj se spíš nachází v kosmickém prostoru. Zachycuje zrod a vývoj vesmíru, odkazuje ke kosmickým principům a dimenzím. Fragmentární, chaotické, archetypální formy jako by byly stvořeny během šamanského rituálu; jsou směsicí posvátné geometrie a působení přírodních sil, vystihují je slova jako mysteriózní, mýtický, mimozemský či archaický. Jeho stavby přímo sálají magickou energii, jako by byly bránou do jiných dimenzí, jejich přítomnost deformuje čas a ohýbá prostor. Stavby jsou jako přijímače vyladěné pro komunikaci s vesmírnou inteligencí a sloužící k odhalení principů fungování vesmíru. Pro svou architekturu Takasaki používá termín „Earthian Architecture“ a popisuje ji jako „environmentalní bytost“, která propojuje lidstvo s kosmem.
Zdeňka Němcová Zedníčková


Realizace a projekty
Související články
Návštěvnost: 5351 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.