Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Messel picture
Alfred Messel
* 22.07.1853 - Darmstadt, Německo
† 24.03.1909 - Berlín, Německo

Biografie
Alfred Messel patřil mezi nejvýznamnější německé architekty počátku 20. století. Dal vzniknout novému slohu, který stál na přechodu mezi historismem a modernou. Uměl spojit konstrukci i dekoraci v jeden funkční celek. Jeho portfolio staveb sahalo od obchodních domů, muzeí, kancelářských budov až po sociální bydlení. Vytvářel soudržné harmonické celky. Jako městský architekt předběhl v mnoha ohledech svoji dobu. Mezi jeho nejznámější díla patří berlínský obchodní dům Wertheim a Pergamonovo muzeum na Museumsinsel odrážející novou koncepci sebevědomé metropolitní architektury. Velká část jeho kreseb a plánů je uchována v archivu Muzea architektury Technické univerzity v Berlíně.
Alfred Messel byl třetím synem bankéře Simona Messela. Rodina vlastnila banku, která byla později spravována Alfredovým bratrem Ludwigem nejprve v Darmstadtu a později od 1870 ve Velké Británii. Alfreda Messela od útlého mládí pojilo přátelství s Ludwigem Hoffmannem, který se později stal hlavním architektem Berlína.
V roce 1872 Messel odmaturoval na gymnáziu v Darmstadtu a následně sloužil jako jednoroční dobrovolník u pěšího pluku hessenské královské gardy. Společně se svým přítelem Ludwigem Hoffmannem absolvoval v roce 1873 Akademii výtvarných umění v Kasselu. Následně oba pokračovali ve studiu architektury na berlínské Akademii pod vedením Heinricha Stracka. Ve službách stážisty se podílel na projektu nové pošty na berlínské Spandauerstrasse od arch. Carla Schwatlo. V roce 1879 složil druhou státní školu a stal se členem Spolku berlínských architektů. V roce 1881 získal prestižní Schinkelovu cenu za projekt výstavní budovy na tempelhofském poli. V následujících dvou letech cestoval po Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii. Následně přednášel na nově založení Technické univerzitě v Berlíně-Chartolttenburgu. 1894 byl jmenován profesorem na škole výtvarných umění a ve stejném roce založil s Martinem Altgeltem architektonickou kancelář. V roce 1899 konvertoval od judaismu k protestanské víře a zároveň získal Řád rudé orlice 4. třídy. V roce 1900 ukončil spolupráci s Martinem Altgeltem. Současně začal trpěl srdeční chorobou, která spůsobovala, že musel stále více času trávit ve zdravotním sanatoriu. 1906 se stal členem Pruské akademie umění v Berlíně. Ve stejném roce získal čestný doktorát na Technické univerzitě v Darmstadtu. V roce 1907 byl jmenován architektem Královských pruských muzeí. Až do své smrti pracoval na plánech nového muzea, které by hostilo německé sbírky z Pergamonu a Blízkého východu.

Návštěvnost: 3693 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.