Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Engelmann picture
Paul Engelmann
* 14.06.1891 - Olomouc, Česká republika
† 07.02.1965 - Tel Aviv, Izrael

Biografie
Řekne-li se Engelmann, je nutno dodat architekt Adolf Loos, filozof Ludwig Wittgenstein a novinář a spisovatel Karl Kraus. S nimi se tento architekt, literát a filozof pocházející ze židovské rodiny v Olomouci stýkal. "Loos oddělil předmět spotřeby od umění a usmrtil bastarda - ornament. Kraus oddělil život od jazyka a usmrtil bastarda - frázi. Wittgenstein oddělil vědu od mystiky a usmrtil bastarda - filozofů," tak charakterizoval Engelmann podstatu tvorby svých mnohem slavnějších přátel z okruhu Vídeňské moderny.
Paul Engelmann odešel do Vídně po absolvování olomouckého gymnázia v roce 1910 a stal se prvním řádným žákem v nově založené stavební škole Adolfa Loose. Obdivoval tohoto architekta, který vyznával prostotu, jednoduchost a odmítal ornamentální zdobnost autorů Vídeňské secese a Wiener Werkstätte. Loosovým cílem, s nímž se Engelmann identifikoval, byla funkcionalistická, věcná architektura - jak je vidět třeba na nejslavnější Loosově stavbě, domu na Michalském náměstí ve Vídni. Právě tento objekt zaujal Engelmanna natolik, že na něj složil báseň do Krausova časopisu Pochodeň.
S třetím slavným mužem, filozofem Wittgensteinem, se Engelmann seznámil v roce 1916 v Olomouci, kam stále z Vídně dojížděl. Wittgenstein sloužil na Hané jako voják a v olomouckých uličkách spolu probírali Wittgensteinovo stěžejní dílo Tractatus. "Je možné s mírnou nadsázkou říct, že bez. Engelmanna, který sám nebyl nijak významný literát, by Kraus nenapsal knihu Poslední dnové lidstva a Wittgenstein svůj Tractatus," tvrdí o muži, který se v polovině třicátých let rozhodl odjet do Palestiny, germanistka Ingeborg Fialová.
Engelmann však nebyl pouze člověkem, který byl "při tom" a jen inspiroval ostatní. Na kontě má tři významné stavby, jež vytvořil pod Loosovým vlivem. V Olomouci po něm dodnes zůstal Müllerův dům, ve Vídni neoklasicistní vila kubistických forem Margaret Stonboroughové - sestry Ludwiga Wittgensteina, s nímž na návrhu pracoval. Engelmannovy stavby mají společné jedno: Loosovu snahu disponovat místnosti ve stejném podlaží do různých výšek. Engelmann-literát je pak autorem antologie německé poezie, kterou sestavil v Palestině, a také autorem vzpomínek na své přátele.
Ivana Pustějovká, 2004


Realizace a projekty

Další stavby
bude následovat
Návštěvnost: 22303 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.