Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mackintosh picture
Charles Rennie Mackintosh
* 07.06.1868 - Glasgow, Velká Británie
† 10.12.1928 - Londýn, Velká Británie

Biografie
Charles Rennie Mackintosh byl výjimečným architektem, návrhářem nábytku, malířem a průkopníkem moderního hnutí Arts & Crafts ve Skotsku.
Pocházel z početné rodiny (druhorozený syn a čtvrté dítě a z celkem jedenácti potomků) důstojníka a prokuristy městské policie v Glasgowě. V roce 1884 začal na škole umění v Glasgowě navštěvovat večerní kurzy u Johna Hutchinsona. V dubnu 1889 nastoupil jako kreslič v architektonickém ateliéru Honeyman & Keppie (v roce 1904 stal jedním ze tří partnerů kanceláře). Současně se zapsal k řádnému studiu na škole umění v Glasgowě. Již v průběhu studia rozvinul kontakty s umělci Herbertem MacNairem, jeho pozdější ženou Frances Macdonald a její sestrou Margaret Macdonald, která se později stala Mackintoshovou manželkou. V roce 1890 se Mackintosh stal teprve druhým vítězem studentského cestovního stipendia udělovaného na počest skotského architekta a teoretika Alexandera Thomsona a mělo především sloužit ke studiu antických příkladů. Mackintosh toho využil k pobytu v Itálii. Po návratu do Skotska založil v Glasgowě svoji vlastní praxi. Čtveřice skotských umělců spjatých se školou v Glasgowě následně představila svoje grafické návrhy a nábytek na výstavě “The Four“ v Londýně, Turíně a v roce 1900 také ve vídeňském pavilonu Secession, což výrazně ovlivnilo celé hnutí kolem Wiener Werkstätte. Putovní výstava napomohla reputaci a zvýšení zájmu o Mackintoshovu tvorby vycházející ze skotských tradic. Na rozdíl od svého skotského předchůdce Alexandera Thomsona Mackintosh nepovažoval z klimatických důvodů za vhodné užití příkladů antické architektury. Ve viktoriánském období byl ve Skotsku v oblibě tzv. “Baronský styl“ vycházející ze středověkých hradů z 16. století a francouzských renesančních zámků, což na jedné straně skončilo oslavou gotiky, ale Mackintosh především usiloval o přizpůsobení návrhů moderní společnosti a jejich současným potřebám. Kromě toho kladl velký důraz na přehledné řazení jednotlivých prostorů a co nejlepší využití přirozeného i umělého osvětlení. Prosazoval myšlenku, že by dílo mělo promlouvat jednotným jazykem, a proto svoje návrhy domýšlel do nejmenších detailů.
V době ekonomické recese opustil v roce 1913 firmu Honeyman, Keppie & Mackintosh a neúspěšně se pokusil založit svoji vlastní praxi. Volný čas trávil na víkendovém sídle v Suffolku a věnoval se krajinomalbě. Z důvodu pokračujících finančních a zdravotních obtíží se v roce 1923 přestěhoval se svojí ženou na jih Francie do Port-Vendres. V roce 1927 se oba vrátili nazpět do Anglie, kde Mackintosh neúspěšně podstoupil léčbu rakoviny hrdla a jazyku.

Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.