Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Roan picture
Ching-yueh Roan
* 1958 - Tchaj-pej, Tchaj-wan

Architekt, spisovatel, umělecký kritik a kurátor Ching-Yueh Roan (Ching-Yue/Ching-Yuen/Qingyue Roan; český přibližný přepis: Čching-Jüe Žuan) se narodil v roce 1958 v hlavním městě Taiwanu (Tchaj-wanu). V roce 1980 získal bakalářský titul z architektury na tchajwanské Tamkang University a v roce 1985 dostudoval magisterský stupeň na University of Pennsylvania v USA. Od roku 1988 je registrovaným architektem v Kalifornii a Wisconsinu, od roku 1992 také na Tchaj-wanu. Mezi lety 2002 a 2004 byl docentem na Katedře architektury Huafan University, mezi lety 2004 a 2008 zastával stejnou pozici na Shih Chien University a od roku 2008 je na Yuan Ze University, kde vede Katedru výtvarné kreativity a rozvoje.
Architekt Roan obdržel řadu designerských i architektonických cen. Vyhrál například první cenu v designerské soutěži se svým projektem knihovny a informační budovy pro střední školu (Nankang, Tchaj-pej) nebo projektem rekreačního střediska základní školy Guolin v kraji Taoyuan (Tchao-jüan) na Tchaj-wanu.
Roan je známý také jako spisovatel a získal již několik významných literárních cen za více než tucet beletristikých děl. V letech 2000 a 2001 například vyhrál tchajwanskou literární cenu, v roce 2003 tchajpejskou literární cenu i cenu kulturní nadace Wu Yongfu. Kniha Lin Xiu-Zhi a její rodina zařazena hongkongským časopisem Asia Weekly (Yazhou Zhoukan) mezi deset nejlepších čínských knih roku 2004.
Roan nezahálí ani jako kurátor, v roce 2002 připravil dvě architektonické výstavy „Legend of Changan West Road“ a „City of Sticky Bacteria“ v Taipejském Muzeu současného umění. V roce 2004 na stejném místě uvedl společně s Ann Yu-chien výstavu „the Rumor of China Towns: Chinese Architecture 2004“. V zahraničí na sebe upozornil na Benátském bienále v roce 2006, na kterém byl kurátorem tchajwanského pavilónu s názvem „Paradise Revisited: Micro Cities and Non-Meta Architecture in Taiwan“. V roce 2011 byl kurátorem výstavy „Illegal Architecture“ (Tchaj-pej).
Inspirován myšlenkami filozofa Laozi (Lao c´) navrhuje Roan tak, aby byl zachován nekonečný životní cyklus. Nechce stavět domy, které vydrží navěky, ale architekturu pro lidi, která s nimi bude žít a měnit se.
Ching-yueh Roan tvoři společně s  Ying-Chun Hsiehem, Marco Casagrandem a někdy i Shu Wangem skupinu the WEAK!. Roan přitom vystupuje především jako organizátor, kurátor a designér. Nejznámnějšími realizacemi skupiny WEAK! je podíl na obnově a oživení tzv. Treasure Hill (Tchaj-pej, Tchaj-wan) a tzv. „Bug Dome“ (Shenzhen/Šen-čen, Čína).
Jan Dostalík


Realizace a projekty

Zdroje:
Kelsey Campbell-Dollaghan: Illegal Architecture in Taipei, Architizer (2011)
Roan Ching-yueh, Wikipedia (2011)
Marco Casagrande: Illegal Architekture, Marco Casagrande bog (2011)
Government Interference in the Life Cycle of Buildings, eRENLAI – Youtube channel (2011)
Ching-Yue Roan - personal page, Yuan Ze University (2008)
Návštěvnost: 6356 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.