Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Costaperaria picture
Josip Costaperaria
* 1876 - Krapje pri Novski, Chorvatsko
† 1951 - Lublaň, Slovinsko

Biografie
Po absolutoriu na záhřebském gymnáziu odešel do Vídně, kde nejprve studoval architekturu na Technické univerzitě ve Vídni a pak v akademickém roce 1899/1900 na Akademii výtvarných umění u prof. Otto Wagnera. Studium nedokončil, ale ještě v roce 1927 absolvoval na vídeňské Akademii jeden rok prof. Clemense Holzmeistera. Do rozpadu Rakouska-Uherska žil v Terstu společně se slovinskou koncertní pěvkyní Mira Dev, s níž se později oženil. Nejprve spolupracoval s architektem Maksem Fabianim, kdy vedl stavbu slovinského národního domu v Terstu a obchodního domu v Gorici. Později spolupracoval se sdružením benátských inženýrů a designerů v Terstu, ale také sám realizoval několik menších projektů jako střední chlapeckou školu v Postojne (1907-09), školy Cyrila a Metoděje a Živnostenské banky v Terstu. Během Království SHS po první světové válce působil především v Lublani, kde navrhl Palác Lublaň (1923-25), dům Šuklje (1928), vilu Dular (1930-32) a především bytový dům Vrtača (1931-33), kterému se přezdívá 'šachovnice' a je prvním modernistickou bytovkou ve Slovinsku. Patřil do skupiny oponující Josipu Plečnikovi. Po druhé světové válce byl obviněn účasti na Fiera di Lubiana během italské okupace, ale později byl osvobozen. Pracoval na rekonstrukci a nové výstavbě Lublaně, přičemž nejvýznamnější je nástavba Justičního paláce (1949-53). Zemřel sám a v zapomnění. Až půl století po jeho smrti připravil Bogo Župančič Costaperariovy výstavu, kterou doprovodil katalogem jeho projektů.

Návštěvnost: 6258 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.