Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Roith picture
František Roith
* 16.07.1876 - Praha, Česká republika
† 18.05.1942 - Voznice, Česká republika

Biografie
František Roith byl český architekt, představitel tzv. oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu.
František Roith se narodil v roce 1876 v Praze. Svá studia začal v Praze u Josefa Zítka na německé technice. Po nich se stal žákem Otto Wagnera na vídeňské akademii. Samostatně začal pracovat od roku 1907, kdy navrhl své první budovy. Zpočátku to byly obytné vily v Černošicích, v Praze na Ořechovce, v Jílovišti i v Olomouci. Také se podílel na některých technických stavbách - např. sklopném jezu u Mělníka (1910).
Po 1. světové válce se stal představitelem tzv. oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu. Charakteristickým rysem jeho staveb je jednoduchý a objemově plný rozvrh, používání obkladů a členění pilastry.
Navrhl například budovu ministerstva financí (1926-34) na Malé Straně či ministerstva zemědělství na Těšnově (1925-32). Dále je autorem budovy Poštovního šekového úřadu na Václavském náměstí (1926-31, nyní Komerční banka), Městské knihovny na Mariánském náměstí (1925-28), jež byla ve své době jednou z nejmodernějších v Evropě a v jejíchž interiérech se objevují prvky art deca, a Živnostenské banky nedaleko náměstí Republiky (1928-38, dnes ústředí ČNB). V Brně projektoval Dům ředitelství pošt a telegrafů, v Pardubicích Městské spořitelny.
Zemřel v roce 1942 ve Voznicích u Dobříše. Pochovaný je na pražském Vinohradském hřbitově.

Související články
Návštěvnost: 10712 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.