Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Taut picture
Bruno Taut
* 04.05.1880 - Královec, Rusko
† 24.12.1938 - Istanbul, Turecko

Biografie
Bruno Julius Florian Taut byl německý architekt a urbanista. Narodil se v rodině obchodníka východopruského Juliuse Tauta v Königsbergu (dnes ruském Kaliningradu). Od roku 1909 vedl společnou kancelář s Franzem Hoffmannem, k nimž se v roce 1912 připojil mladší bratr Max Taut. Po absolvování gymnázia začal studovat na královské stavební škole, kde ukončil tři semestry. 1902 sbíral zkušenosti u řady architektů v Hamburku a Wiesbadenu. 1903 získal možnost pracovat v berlínské kanceláři Bruno Möhringa, který patřil mezi nejvýznamnější představitele secese v Německu. 1904-08 pracoval ve stuttgartské kanceláři Theodora Fischera, kde načerpal nejvýznamnější urbanistické vědomosti. Kvůli dokončení studia dějin umění a urbanismu na Vysoké škole technické v Charlottenburgu se vrátil v roce 1908 do Berlína, kde o rok později založil s Franzem Hoffmannem společnou architektonickou kancelář Taut & Hoffmann, k nimž se 1912 připojil mladší bratr Max Taut. V roce 1913 získala kancelář první větší zakázky bytových souborů a sídlišť. V průběhu 1. světové války rozvíjel teoretické úvahy, zatímco jeho partner až do počátku 1919 sloužil na vojně. V první polovině působili na městských zakázkách v Magdeburgu. Od roku 1924 až do 1931 se vrátili zpět do Berlína, kde za osm let stihli vybudovat 12000 nových bytů. V roce 1930 byl jmenován čestným profesorem na Vysoké škole technické v Berlíně, kde pořádal semináře o sídlištích a bytových stavbách. Zároveň byl členem Pruské akademie umění a čestným členem japonského Mezinárodního architektonického svazu (International Architecture Association of Japan). V roce 1932 odešel do Moskvy, kde si zařídil kancelář, ale po zklamání z tamějšího stavu průmyslu i technologií se vrátil v únoru 1933 zpět do Berlína. V té době převzali moc národní socialisté a odřízli Tauta od většiny zakázek. Po krátkém pobytu ve Švýcarsku přijal pozvání architekta Isaburo Ueno do Japonska, kde nezískal mnoho šancí k realizaci. 1933-36 se zabíral teoretickými úvahami o 'Novém stavění' a navrhoval užitkové předměty. V roce 1936 byl pozván do Turecka, které usilovalo o modernizaci země. Kromě příležitosti realizovat byl současně profesorem architektury na Akademii umění v Istanbulu. Na zakázku ministerstva školství navrhl plány pro univerzitu v Ankaře a řadu další škol. Poslední zakázkou byl náhrobek pro zesnulého zakladatele tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka. Zemřel po silném záchvatu o Vánocích 1938 a byl pohřben jako dosud jediný nemuslim na čestném istambulském hřbitově v Edirnekapi.

Realizace a projekty
Související články
Návštěvnost: 12817 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.